LED; SMD; 1206; yellow; 3÷8mcd; 3.2x1.6x0.7mm; 120°; 2.1÷2.5V; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KPT-3216YD-1
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: KPT-3216YD
Product downloads
Specification for LED; SMD; 1206; yellow; 3÷8mcd; 3.2x1.6x0.7mm; 120°; 2.1÷2.5V; 20mA
| Mounting | SMD |
| Case | 1206 |
| Operating voltage | 2.1...2.5V |
| Kind of package | reel |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3.2x1.6x0.7mm |
| Quantity in package | 2000pcs. |
| Luminosity | 3...8mcd |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 588nm |
| LED lens | diffused |
| LED current | 20mA |