LED; SMD; 1206; green; 18÷40mcd; 3.2x1.6x1.8mm; 40°; 2.2÷2.5V; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KPTD-3216SGC-1
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: KPTD-3216SGC
Product downloads
Specification for LED; SMD; 1206; green; 18÷40mcd; 3.2x1.6x1.8mm; 40°; 2.2÷2.5V; 20mA
| Mounting | SMD |
| Case | 1206 |
| Operating voltage | 2.2...2.5V |
| Kind of package | reel |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3.2x1.6x1.8mm |
| Quantity in package | 2000pcs. |
| Luminosity | 18...40mcd |
| LED colour | green |
| Wavelength | 568nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED current | 20mA |