Diode: transil; 25W; 160V; 200A; unidirectional; TO220AC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KT20K150
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: KT20K150
Product downloads
Specification for Diode: transil; 25W; 160V; 200A; unidirectional; TO220AC
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Technology | Protectifier® |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 20A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 160V |
| Leakage current | 5µA |