LED; rectangular; 4x2.8mm; green; 8mcd; 70°; Front: flat; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-1034GDT
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-1034GDT
Product downloads
Specification for LED; rectangular; 4x2.8mm; green; 8mcd; 70°; Front: flat; 20mA
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 4x2.8mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 8mcd |
| LED colour | green |
| Wavelength | 565nm |
| LED lens | diffused, green |
| Front | flat |
| Shape | rectangular |
| LED current | 20mA |