LED; rectangular; 6.15x3.65mm; with side wall; red; 5÷20mcd; 100°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-1043IDT
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-1043IDT
Product downloads
Specification for LED; rectangular; 6.15x3.65mm; with side wall; red; 5÷20mcd; 100°
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 6.15x3.65mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 5...20mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 625nm |
| LED lens | diffused, red |
| LED version | with side wall |
| Front | flat |
| Shape | rectangular |
| LED current | 20mA |