LED; 4mm; yellow; 1.2-3mcd; 100°; Front: flat; 2.1÷2.5V; Shape: round
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-1413YDT
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; 4mm; yellow; 1.2-3mcd; 100°; Front: flat; 2.1÷2.5V; Shape: round
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2.1...2.5V |
| Type of diode | LED |
| Luminosity | 1.2...3mcd |
| Viewing angle | 100° |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 590nm |
| LED lens | diffused, yellow |
| Front | flat |
| LED diameter | 4mm |
| Shape | round |
| LED current | 20mA |