LED; rectangular; 3.9x1.9mm; red; 3÷6mcd; 110°; Front: flat; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-144IDT
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-144IDT
Product downloads
Specification for LED; rectangular; 3.9x1.9mm; red; 3÷6mcd; 110°; Front: flat; 20mA
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 3.9x1.9mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 3...6mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 625nm |
| LED lens | diffused |
| Front | flat |
| Shape | rectangular |
| LED current | 20mA |