LED; rectangular; 7x2.3mm; red; 32÷60mcd; 110°; Front: flat; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-153SRDT
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-153SRDT
Product downloads
Specification for LED; rectangular; 7x2.3mm; red; 32÷60mcd; 110°; Front: flat; 20mA
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 1.85...2.5V |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 7x2.3mm |
| Luminosity | 32...60mcd |
| Viewing angle | 110° |
| LED colour | red |
| Wavelength | 660nm |
| LED lens | diffused, red |
| Front | flat |
| Shape | rectangular |
| LED current | 20mA |