LED; 3mm; red; 12÷25mcd; 60°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-34ID
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-34ID
Product downloads
Specification for LED; 3mm; red; 12÷25mcd; 60°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 12...25mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 617nm |
| LED lens | diffused, red |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 10mA |