LED; 5mm; red; 0.2-0.6mcd; 140°; Front: flat; No.of term:2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-483HDT
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; 5mm; red; 0.2-0.6mcd; 140°; Front: flat; No.of term:2
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2.05...2.45V |
| Type of diode | LED |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 0.2...0.6mcd |
| Viewing angle | 140° |
| LED colour | red |
| Wavelength | 625nm |
| LED lens | diffused, red |
| Front | flat |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 10mA |