LED; square; 5x5mm; red; 6mcd; 110°; Front: flat; 20mA; 2÷2.5V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-503IDT
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-503IDT
Product downloads
Specification for LED; square; 5x5mm; red; 6mcd; 110°; Front: flat; 20mA; 2÷2.5V
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2...2.5V |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 5x5mm |
| Luminosity | 6mcd |
| Viewing angle | 110° |
| LED colour | red |
| Wavelength | 625nm |
| LED lens | diffused, red |
| Front | flat |
| Shape | square |
| LED current | 20mA |