LED; 5mm; red; 0.8÷5mcd; 60°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
L-53LID
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-53LID
Product downloads
Specification for LED; 5mm; red; 0.8÷5mcd; 60°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 0.8...5mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 625nm |
| LED lens | diffused, red |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 2mA |