LED; 5mm; blue; 50÷100mcd; 16°; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-53MBTL
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-53MBTL
Product downloads
Specification for LED; 5mm; blue; 50÷100mcd; 16°; Front: convex
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 3.8...4.5V |
| Type of diode | LED |
| Luminosity | 50...100mcd |
| Viewing angle | 16° |
| LED colour | blue |
| Wavelength | 455nm |
| LED lens | blue, transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |