LED; 5mm; yellow; 5÷20mcd; 60°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-53YD-12V
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-53YD-12V
Product downloads
Specification for LED; 5mm; yellow; 5÷20mcd; 60°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 12...14V |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Type of diode | LED |
| Luminosity | 5...20mcd |
| Viewing angle | 60° |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 588nm |
| LED lens | diffused, yellow |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LEDs' features | integral current limiting resistor |
| LED current | 11.5mA |