LED; 5mm; bipolar,bicolour; green; 8÷20mcd; 60°; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-57GGD
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-57GGD
Product downloads
Specification for LED; 5mm; bipolar,bicolour; green; 8÷20mcd; 60°; Front: convex
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 8...20mcd |
| LED colour | green |
| Wavelength | 568nm |
| LED lens | diffused, green |
| LED version | bicolour, bipolar |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |