LED; 5mm; bipolar,bicolour; yellow/green; 12÷20mcd; 5÷10mcd; 60°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-57GYW
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-57GYW
Product downloads
Specification for LED; 5mm; bipolar,bicolour; yellow/green; 12÷20mcd; 5÷10mcd; 60°
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| LED colour | yellow/green |
| Wavelength | 568nm, 588nm |
| LED lens | diffused, white |
| LED version | bicolour, bipolar |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| Luminosity of green colour | 12...20mcd |
| LED current | 20mA |
| Luminosity of yellow colour | 5...10mcd |