LED; 5mm; bicolour; red/green; 5mcd; 5mcd; 60°; Front: convex; anode
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-59EGW-CA
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-59EGW-CA
Product downloads
Specification for LED; 5mm; bicolour; red/green; 5mcd; 5mcd; 60°; Front: convex; anode
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Common electrode | anode |
| Number of terminals | 3 |
| LED colour | red/green |
| Wavelength | 565nm, 625nm |
| LED lens | diffused, white |
| LED version | bicolour |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| Luminosity of green colour | 5mcd |
| Luminosity of red colour | 5mcd |
| LED current | 20mA |