LED; 3mm; green; 10-25mcd; 50°; Front: convex; Pitch:2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-7104GD-TNB2.54
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; 3mm; green; 10-25mcd; 50°; Front: convex; Pitch:2.54mm
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2...2.4V |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Type of diode | LED |
| Quantity in package | 2000pcs. |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 10...25mcd |
| Viewing angle | 50° |
| LED colour | green |
| Wavelength | 568nm |
| LED lens | diffused, green |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 10mA |