LED; 3mm; red; 1600-3200mcd; 50°; Front: convex; No.of term:2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-7104SED-J3
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; 3mm; red; 1600-3200mcd; 50°; Front: convex; No.of term:2
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2.2...2.8V |
| Type of diode | LED |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 1600...3200mcd |
| Viewing angle | 50° |
| LED colour | red |
| Wavelength | 625nm |
| LED lens | diffused, red |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 20mA |