LED; 8mm; red; 4200-6000mcd; 15°; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-793SRC-J4
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; 8mm; red; 4200-6000mcd; 15°; Front: convex
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2.1...2.5V |
| Type of diode | LED |
| Luminosity | 4200...6000mcd |
| Viewing angle | 15° |
| LED colour | red |
| Wavelength | 640nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 8mm |
| LED current | 20mA |