LED; 10mm; bicolour; red/green; 80mcd; 50mcd; 50°; cathode
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-819EGW
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-819EGW
Product downloads
Specification for LED; 10mm; bicolour; red/green; 80mcd; 50mcd; 50°; cathode
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Common electrode | cathode |
| Number of terminals | 3 |
| LED colour | red/green |
| Wavelength | 565nm, 625nm |
| LED lens | diffused, white |
| LED version | bicolour |
| Front | convex |
| LED diameter | 10mm |
| Luminosity of green colour | 50mcd |
| Luminosity of red colour | 80mcd |
| LED current | 20mA |