LED; 3mm; red; 8÷20mcd; 60°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-934ID-12V
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-934ID-12V
Product downloads
Specification for LED; 3mm; red; 8÷20mcd; 60°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 12...14V DC |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Luminosity | 8...20mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 625nm |
| LED lens | diffused, red |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LEDs' features | integral current limiting resistor |
| LED current | 11.5mA |