LED; 3mm; green; 0.7÷2mcd; 60°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-934LGD
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-934LGD
Product downloads
Specification for LED; 3mm; green; 0.7÷2mcd; 60°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 0.7...2mcd |
| LED colour | green |
| Wavelength | 565nm |
| LED lens | diffused, green |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 2mA |