LED; 3mm; blue; 40÷80mcd; 20°; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-934MBC
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-934MBC
Product downloads
Specification for LED; 3mm; blue; 40÷80mcd; 20°; Front: convex
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 3.8...4.5V |
| Type of diode | LED |
| Luminosity | 40...80mcd |
| Viewing angle | 20° |
| LED colour | blue |
| Wavelength | 455nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 20mA |