LED; 3mm; yellow; 300÷700mcd; 50°; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-934SYT
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-934SYT
Product downloads
Specification for LED; 3mm; yellow; 300÷700mcd; 50°; Front: convex
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2...2.5V |
| Type of diode | LED |
| Luminosity | 300...700mcd |
| Viewing angle | 50° |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 588nm |
| LED lens | transparent, yellow |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 20mA |