LED; 3mm; bipolar,bicolour; red/green; 8÷40mcd; 8÷40mcd; 60°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-937EGW
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-937EGW
Product downloads
Specification for LED; 3mm; bipolar,bicolour; red/green; 8÷40mcd; 8÷40mcd; 60°
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| LED colour | red/green |
| Wavelength | 565nm, 625nm |
| LED lens | diffused, white |
| LED version | bicolour, bipolar |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| Luminosity of green colour | 8...40mcd |
| Luminosity of red colour | 8...40mcd |
| LED current | 20mA |