IC: driver; buck; DC/DC converter; MULTIWATT15; 4A; 5.1÷40V; 115kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L296HT
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L296HT
Product downloads
Specification for IC: driver; buck; DC/DC converter; MULTIWATT15; 4A; 5.1÷40V; 115kHz
| Output current | 4A |
| Mounting | THT |
| Case | MULTIWATT15 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 115kHz |
| Input voltage | 9...46V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |