IC: driver; DC/DC converter; 1.5A; 1.23÷35V; Channels: 1; 500kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L5970ADTR
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L5970ADTR
Product downloads
Specification for IC: driver; DC/DC converter; 1.5A; 1.23÷35V; Channels: 1; 500kHz
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 500kHz |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |