Driver; DC/DC converter; 1A; 2÷5.2V; Channels: 1; Uoper: 0.6÷5.5V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L6920D
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L6920D
Product downloads
Specification for Driver; DC/DC converter; 1A; 2÷5.2V; Channels: 1; Uoper: 0.6÷5.5V
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | max. 150°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 1MHz |
| Input voltage | 600mV...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |