IC: driver; DC/DC converter; TSSOP8; 800kHz
Multiples:
4000.0
Minimum quantity:
4000.0
Product code:
L6926013TR
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L6926013TR
Product downloads
Specification for IC: driver; DC/DC converter; TSSOP8; 800kHz
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 800kHz |
| Input voltage | 2...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |