Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPDT; 3A/220VAC; 5A/24VDC; IP65
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
320.0
Product code:
LAS1GQ-11E/B/6V
Manufacturer: ONPOW
Manufacturer code: LAS1GQ-11E/B/6V
Product downloads
Specification for Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPDT; 3A/220VAC; 5A/24VDC; IP65
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -25...55°C |
| IP rating | IP65 |
| Type of switch | vandal resistant |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Mounting hole diameter | Ø19mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Panel thickness | max. 10mm |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 220V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 4N |
| Actuator colour | silver |