LED; SMD; 0603; blue; 130-210mlm; 28-56mcd; 1.5x0.9x0.4mm; 130°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LB-Q39G-N1P1-35-1
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 0603; blue; 130-210mlm; 28-56mcd; 1.5x0.9x0.4mm; 130°
| Mounting | SMD |
| Case | 0603 |
| Operating voltage | 2.6...3.1V |
| Series | CHIPLED® |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 1.5x0.9x0.4mm |
| Luminosity | 28...56mcd, 130...210mlm |
| Viewing angle | 130° |
| LED colour | blue |
| Wavelength | 464-476nm |
| Front | flat |
| LED current | 5mA |