Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; IP65; ON-ON; LB22
Multiples:
28.0
Minimum quantity:
280.0
Product code:
LB22F23Q3131
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: LB22F23Q3131
Product downloads
Specification for Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; IP65; ON-ON; LB22
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...55°C |
| IP rating | IP65 |
| Type of switch | vandal resistant |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø22mm |
| Panel thickness | max. 6mm |
| Backlight colour | green |
| Illumination | LED |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 2.5N |
| Button shape | round |