Diode: Transil array; 3.5V; 100A; bidirectional; 1.8kW; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LC03-3.3.TBT
Manufacturer: SEMTECH
Manufacturer code: LC03-3.3.TBT
Product downloads
Specification for Diode: Transil array; 3.5V; 100A; bidirectional; 1.8kW; SO8
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Number of channels | 2 |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 3.3V |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Version | ESD |
| Application | high speed interface |
| Type of diode | Transil array |
| Breakdown voltage | 3.5V |
| Leakage current | 1µA |