Diode: Transil array; 26.7V; 5A; bidirectional; 300W; SO8
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
LCDA24.TBT
Manufacturer: SEMTECH
Manufacturer code: LCDA24.TBT
Product downloads
Specification for Diode: Transil array; 26.7V; 5A; bidirectional; 300W; SO8
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Number of channels | 2 |
| Semiconductor structure | quadruple independent |
| Max. off-state voltage | 24V |
| Max. forward impulse current | 5A |
| Version | ESD |
| Type of diode | Transil array |
| Breakdown voltage | 26.7V |