Diode: TVS; 5kW; 26V; 141A; unidirectional; D2PAK
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LDP01-26AYD2-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: LDP01-26AYD2-AQ
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 5kW; 26V; 141A; unidirectional; D2PAK
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 22V |
| Features of semiconductor devices | LDP |
| Max. forward impulse current | 141A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 24.4...28V |