Diode: TVS; 5kW; 28V; 129A; unidirectional; D2PAK; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LDP01-28AYD2R-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: LDP01-28AYD2R-AQ
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 5kW; 28V; 129A; unidirectional; D2PAK; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 24V |
| Features of semiconductor devices | LDP |
| Max. forward impulse current | 129A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 26.7...30.7V |