Diode: TVS; 5kW; 28.9÷33.2V; 119A; unidirectional; D2PAK; tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LDP01-30AYD2-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: LDP01-30AYD2-AQ
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 5kW; 28.9÷33.2V; 119A; unidirectional; D2PAK; tube
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 26V |
| Features of semiconductor devices | LDP |
| Max. forward impulse current | 119A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 28.9...33.2V |