Diode: TVS; 6.6kW; 36.7÷42.2V; 123.8A; unidirectional; D2PAK
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LDP02-39AYD2R-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: LDP02-39AYD2R-AQ
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 6.6kW; 36.7÷42.2V; 123.8A; unidirectional; D2PAK
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 33V |
| Features of semiconductor devices | LDP |
| Max. forward impulse current | 123.8A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 36.7...42.2V |