Diode: TVS; 6.6kW; 77.8÷89.5V; 58.4A; bidirectional; D2PAK; tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LDP02-82CAYD2-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: LDP02-82CAYD2-AQ
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 6.6kW; 77.8÷89.5V; 58.4A; bidirectional; D2PAK; tube
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 70V |
| Features of semiconductor devices | LDP |
| Max. forward impulse current | 58.4A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 77.8...89.5V |