LED; SMD; 3528,PLCC2; green; 24-76mlm; 7.1-28mcd; 3.4x3x2.1mm; 120°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LG-T670-K1M2-1
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 3528,PLCC2; green; 24-76mlm; 7.1-28mcd; 3.4x3x2.1mm; 120°
| Mounting | SMD |
| Case | 3528, PLCC2 |
| Operating voltage | 1.8...2.5V |
| Series | TOPLED® |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3.4x3x2.1mm |
| Luminosity | 7.1...28mcd, 24...76mlm |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | green |
| Wavelength | 564-576nm |
| LED current | 10mA |