Diode: Schottky rectifying; SiC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LGE3D06065A
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: LGE3D06065A
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC
| Mounting | THT |
| Case | TO220-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Max. load current | 30A |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 35A |
| Load current | 6A |
| Max. forward voltage | 1.75V |
| Type of diode | Schottky rectifying |