Diode: Schottky rectifying; SiC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LGE3D06065F
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: LGE3D06065F
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Max. load current | 30A |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 35A |
| Load current | 6A |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 110µA |