Diode: Schottky rectifying; SiC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LGE3D10065E
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: LGE3D10065E
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Max. load current | 45A |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 55A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 1.7V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 190µA |