Diode: Schottky rectifying; SiC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LGE3D15065A
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: LGE3D15065A
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC
| Mounting | THT |
| Case | TO220-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 135A |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 1.7V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10µA |