Diode: Schottky rectifying; SiC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LGE3D20170H
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: LGE3D20170H
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC
| Mounting | THT |
| Case | TO247-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.7kV |
| Max. load current | 140A |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 190A |
| Load current | 20A |
| Max. forward voltage | 2.3V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 50µA |