Diode: Schottky rectifying; SiC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LGE3D42090H
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: LGE3D42090H
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC
| Mounting | THT |
| Case | TO247-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 900V |
| Max. load current | 200A |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 230A |
| Max. forward voltage | 1.9V |
| Type of diode | Schottky rectifying |