LED; SMD; 3528,PLCC2,Gull wing; green; 38-76mlm; 11.2-28mcd; 120°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LGT770-L1M2-1
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 3528,PLCC2,Gull wing; green; 38-76mlm; 11.2-28mcd; 120°
| Mounting | SMD |
| Case | 3528, Gull wing, PLCC2 |
| Operating voltage | 1.8...2.5V |
| Series | TOPLED® |
| Application | automotive |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3.4x3x2.1mm |
| Luminosity | 11.2...28mcd, 38...76mlm |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | green |
| Wavelength | 564-576nm |
| LED version | reverse mount |
| Front | flat |
| LED current | 10mA |