LED; 8mm; yellow; 1700-2900mcd; 30°; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LL-803UYC2C-Y2-4DD
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; 8mm; yellow; 1700-2900mcd; 30°; Front: convex
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 1.6...2.6V |
| Type of diode | LED |
| Luminosity | 1700...2900mcd |
| Viewing angle | 30° |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 590nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 8mm |
| LED current | 20mA |