LED; SMD; 1206; red; 10÷20mcd; 3.2x1.6x1.1mm; 120°; 1.5÷2.4V; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LL-S150SC-2S-1
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: LL-S150SC-2S
Product downloads
Specification for LED; SMD; 1206; red; 10÷20mcd; 3.2x1.6x1.1mm; 120°; 1.5÷2.4V; 20mA
| Mounting | SMD |
| Case | 1206 |
| Power | 60mW |
| Operating voltage | 1.5...2.4V |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3.2x1.6x1.1mm |
| Luminosity | 10...20mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 640nm |
| LED lens | transparent |
| LED current | 20mA |